מהו העונש המקסימלי על עבירת אונס?

אונס הוא פשע חמור, שפוגע בקורבן באלימות, באופן פיזי וגם באופן נפשי. ההבנה של חומרת העבירה הביאה לעונש מאסר משמעותי לאשמים בה, לאחר תהליך משפטי הוגן. עם זאת חשוב לזכור שקציבת עונשו של פושע נמדדת גם לפי חומרת המעשה והמאפיינים הנלווים, אבל גם לפי עברו הפלילי ומידת הסיכון שהוא מהווה לחברה.

מה היא עבירת אונס?

אונס מוגדר כקיום יחסי מין עם אדם אחר ללא הסכמתו, תוך שימוש בכוח, באיומים או על ידי ניצול מצבים של חסרי ישע או של חסרי יכולת להתנגד. עבירות אונס הן מהחמורות בספר החוקים והן גוררות עונשי מאסר משמעותיים שישקפו את חומרת הפשע, את מידת הפגיעה בקורבן ואת מסוכנותם של אנסים לחברה. בנוסף, ישנם תנאים שמחמירים את חומרת הפשע וקשורים לגיל הקורבן, למערכת היחסים בין האנס לקורבן ועוד.

עונש מקסימלי על עבירת אונס

העונש המקסימלי על אונס שונה ממדינה למדינה. בישראל, קובע סעיף 345 לחוק העונשין שעונשו של מי שהואשם באונס יהיה מאסר של 20 שנה. הקביעה של משך המאסר היא מינימלית, כלומר ישנם אנסים שישבו בכלא לאורך זמן ארוך יותר עקב תנאים, הגבלות או נסיבות מחמירות. אחת המטרות העיקריות של הענשה חמורה של אנסים היא שימוש באיום העונש כדי להרתיע מביצוע עבירות אונס.

הגבלות ועונשים נוספים על אנסים

עונש מאסר של פושע נועד גם כדי להעניש את הפושע ולשלול ממנו את זכותו לחופש תנועה, אבל גם כדי להרחיק אותו מהחברה הכללית בשל מסוכנותו. ישנם מקרים רבים שבהם על עונש המאסר נוספים עונשים והגבלות. בין השאר, אנסים צריכים לדווח על עצמם כעברייני מין וכן להיות בפיקוח בתקופה שלאחר השחרור ממאסר. בחלק מהמקרים יחולו על האנס גם מגבלות תנועה מסוימות, במטרה להגן על הקורבן, וכן יושתו עליו מגבלות כמו איסור החזקת נשק ואיסור עבודה עם קטינים.

מאפיינים שמשפיעים על חומרת הפשע

אונס הוא שם כולל לסוגים רבים ואיומים של פשעים. אין דין בעילה אסורה בהסכמה כדין אונס אלים ולכן העונש של הפושע נקבע גם על פי העבירה, וגם על פי נסיבות מחמירות של האירוע, כמו למשל גיל צעיר של הקורבן, מערכת יחסים בה קיים מצב של מרות או של תלות כמו מורה, מפקד או הורה. גם שימוש באלימות או בנשק משפיע על חומרת הפשע וכן מאפיינים נוספים. גם אונס שהתרחש כחלק מעבירה אחרת משפיע על עונש המאסר ויש השפעה גם לעברו הפלילי הקודם של האנס.

לסיכום

עבירת האונס נחשבת לעבירה קשה במיוחד בעולם המערבי. ההכרה בהשפעתה הקשה ובפגיעה המשמעותית בקורבנות, מבחינה פיזית וגם מבחינה נפשית, מתבטאת בין השאר גם במתן עונשים כבדים למי שהואשם בעבירת אונס. העונש הספציפי נקבע לפי מאפייני הפשע וכן לפי עברו הפלילי של הפושע.

עבירת אונס

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
4 מקרים בהם תקבלו פיצוי מחברת התעופה
עריכת דין
4 מקרים בהם תקבלו פיצוי מחברת התעופה

נסיעות אוויריות (טיסות) הפכו לחלק בלתי נפרד מחיינו, ומציעות נוחות ומהירות בבואנו להגיע ליעדים שלנו. עם זאת, שיבושים ואי נוחות בטיסה אינם נדירים. למרבה המזל, כנוסעי אוויר בישראל, יש לכם

לְהִתְגַרֵשׁ
עריכת דין
החלטתם להתגרש? כך תתחילו את התהליך

תהליך גירושין הוא בדרך כלל לא קל. לאו דווקא בגלל הסכסוך בין בני הזוג המבקשים להתגרש אלא גם בגלל הקושי הריגשי שבו התהליך כרוך ובנוסף אם יש ילדים, צריך גם

שירותי נוטריון
עריכת דין
7 סיבות מכריעות מדוע שירותי נוטריון חיוניים להגנה על האינטרסים המשפטיים שלך

בכל הנוגע לעניינים משפטיים, הבטחת ההגנה על האינטרסים שלכם היא בעלת חשיבות עליונה. אחת הדרכים להשיג זאת היא באמצעות שירותי נוטריון. נוטריונים ממלאים תפקיד מכריע בעסקאות משפטיות, ומספקים רובד נוסף

רשלנות רפואית - מאיפה מתחילים ומה עושים
עריכת דין
רשלנות רפואית – מאיפה מתחילים ומה עושים

הרפואה המודרנית מאפשרת לנו ליהנות ממגוון שירותים בריאותיים, החל מבדיקות שגרתיות וטיפולים קוסמטיים ועד ניתוחים מורכבים ביותר. בכל אחד מהטיפולים הללו אנחנו מצפים לקבל את השירות המקצועי ביותר ולצאת עם