מהו הסדר מותנה – ומהן מטרותיו

הסדר מותנה לסגירת תיק הוא למעשה הסכם בין התביעה לחשוד לפיו החשוד יודה בביצוע עבירה, תוך שהוא מתחייב לקיים את התנאים שנקבעו בהסדר, וזאת כנגד התחייבותו של התובע להימנע מהגשת כתב אישום בגין העבירה המוסכמת. במאמר זה נרחיב ונסביר לגבי הסדרים מותנים ומטרותיהם, כמו גם נפרט לגבי היתרונות והחסרונות שבהסכמה לחתום על הסדר מותנה, הן עבור החשודים והן עבור רשויות החוק.

 

עבירות קלות ונסיבות מיוחדות

העבירות בהן מוסמכת התביעה בישראל  לערוך עבורם הסדר מותנה הן לרוב עבירות קלות ונפוצות יחסית. שיקול הדעת של התביעה לחתום על ההסדר מושפע גם מהתקיימותן של נסיבות מקלות, ובהן נסיבותיו האישיות של החשוד בעבירה, נסיבות הביצוע של העבירה, הנזק ותוצאות העבירה. גם אופן התנהלות החשוד לאחר ביצוע העבירה משפיע על סיכויי הסדר מותנה.

 

עבירות בהם נפוץ הסדר מותנה

ניתן לערוך הסדר מותנה במגוון עבירות שונות, ובהן, העלבת עובד ציבור, איומים נגד אדם שאינו בן משפחה, הסגת גבול כדי לעבור עבירה, גניבה, תקיפה, היזק בזדון, תגרה, הטרדה באמצעות מתקן בזק, מעשה פזיזות ורשלנות בחיה והזנחת השמירה על חומרים מסוכנים או כלי ירייה. גם כל עבירות העוון שבתחום אחריותה של התביעה המשטרתית ניתן לערוך בהם הסדר מותנה.

 

היתרונות שבהסדר מותנה

הסדר מותנה מעניק הזדמנות לחשודים להימנע מהסיכון של הליך פלילי בבית משפט ומהמשמעויות, מבחינת הענישה והפגיעה בשם הטוב, של הרשעה פלילית במקרה וכך יהיה בסוף ההליך. עבור התביעה, ההסדר מאפשר להטיל על החשודים סנקציות משפטיות ללא הגשת כתב אישום בהליך פלילי בבית משפט.

היתרון בכך הוא שהחשוד מודה בעבירה, מביע חרטה ומקבל על עצמו את העונש ורשויות המשפט אינן נאלצות "לבזבז" את זמנם על ההליך. לאחר החתימה על ההסדר המותנה רשויות התביעה מפרסמות באתר האינטרנט שלהם לגבי ההסדר, מבלי לזהות את נפגע העבירה או את החשוד. מטרת ההליך לתת לנאשם הזדמנות להימנע מהכתם שבהרשעה, תוך קבלת תוצאה מידתית.

 

תנאי סף לתחולת הסדר מותנה

המחוקק קבע מספר תנאי סף נדרשים לשם עריכת הסדר מותנה עם חשודים. תנאי ראשון הוא שלגבי המעשים שבוצעו, התובע סבור כי העונש המתאים בעבורם אינו של מאסר בפועל. תנאי שני שלחשוד לא יהיה בעל עבר פלילי בחמש השנים האחרונות שלפני ביצוע העבירה.  תנאי שלישי הוא שלא יהיו מעשים אחרים התלויים ועומדים שביצע הנאשם שיישארו מחוץ להסדר.

 

הסדר מותנה להליך מהיר ויעיל

לסיכום, הסדר מותנה מיועד לעבירות קלות יחסית והחתימה על ההסכם מאפשרת לחסוך זמן יקר של בית המשפט, התביעה ושאר רשויות החוק. ההסדר יכול להיות על עבירה מופחתת, כאשר הנאשם מקבל על עצמו להכיר בביצוע העבירה ולהביע חרטה על מעשיו. האינטרס הציבורי של הכרה בעבירה והוודאות של תוצאות ההליך מצדיקים במקרים רבים את העדפת אפשרות זו.

חוֹק

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
חוֹק
עריכת דין
מקרים ותגובות בעת תאונת אופנוע

בתקופה האחרונה אנו עדים לצערנו ללא מעט מקרים ותגובות לא הולמים שבאים לידי ביטוי לרוכבי אופנוע לאחר תאונת אופנוע. הדבר גרם לנו להבין כי יש צורך בכתיבת מדריך מעמיק בנושא

יֶלֶד
עריכת דין
זכויות ילדים עם גושה – האם ניתן לקבל קצבה?

מחלת גושה היא מחלה גנטית שמקורה במחסור באנזימים שמטרתם פירוק תאי השומן בתא. המחלה יכולה להתפרץ גם אצל ילדים ועלולה לפגוע ביכולת שלהם לנהל אורח חיים שגרתי ותקין. הורים לילדים

Investments
נדל"ן
מהו שכר טרחה עורך דין מקרקעין / נדל"ן?

עורך דין לענייני נדל״ן ומקרקעין הוא המפתח שלכם לעסקה בטוחה שקשורה לנדל״ן. עסקי הנדל״ן יכולים להיות בעלי חוקים נוקשים, לכן מאוד מומלץ להיוועץ בעורך דין לפני שחותמים על חוזים, במיוחד