מהו הסדר מותנה – ומהן מטרותיו

הסדר מותנה לסגירת תיק הוא למעשה הסכם בין התביעה לחשוד לפיו החשוד יודה בביצוע עבירה, תוך שהוא מתחייב לקיים את התנאים שנקבעו בהסדר, וזאת כנגד התחייבותו של התובע להימנע מהגשת כתב אישום בגין העבירה המוסכמת. במאמר זה נרחיב ונסביר לגבי הסדרים מותנים ומטרותיהם, כמו גם נפרט לגבי היתרונות והחסרונות שבהסכמה לחתום על הסדר מותנה, הן עבור החשודים והן עבור רשויות החוק.

 

עבירות קלות ונסיבות מיוחדות

העבירות בהן מוסמכת התביעה בישראל  לערוך עבורם הסדר מותנה הן לרוב עבירות קלות ונפוצות יחסית. שיקול הדעת של התביעה לחתום על ההסדר מושפע גם מהתקיימותן של נסיבות מקלות, ובהן נסיבותיו האישיות של החשוד בעבירה, נסיבות הביצוע של העבירה, הנזק ותוצאות העבירה. גם אופן התנהלות החשוד לאחר ביצוע העבירה משפיע על סיכויי הסדר מותנה.

 

עבירות בהם נפוץ הסדר מותנה

ניתן לערוך הסדר מותנה במגוון עבירות שונות, ובהן, העלבת עובד ציבור, איומים נגד אדם שאינו בן משפחה, הסגת גבול כדי לעבור עבירה, גניבה, תקיפה, היזק בזדון, תגרה, הטרדה באמצעות מתקן בזק, מעשה פזיזות ורשלנות בחיה והזנחת השמירה על חומרים מסוכנים או כלי ירייה. גם כל עבירות העוון שבתחום אחריותה של התביעה המשטרתית ניתן לערוך בהם הסדר מותנה.

 

היתרונות שבהסדר מותנה

הסדר מותנה מעניק הזדמנות לחשודים להימנע מהסיכון של הליך פלילי בבית משפט ומהמשמעויות, מבחינת הענישה והפגיעה בשם הטוב, של הרשעה פלילית במקרה וכך יהיה בסוף ההליך. עבור התביעה, ההסדר מאפשר להטיל על החשודים סנקציות משפטיות ללא הגשת כתב אישום בהליך פלילי בבית משפט.

היתרון בכך הוא שהחשוד מודה בעבירה, מביע חרטה ומקבל על עצמו את העונש ורשויות המשפט אינן נאלצות "לבזבז" את זמנם על ההליך. לאחר החתימה על ההסדר המותנה רשויות התביעה מפרסמות באתר האינטרנט שלהם לגבי ההסדר, מבלי לזהות את נפגע העבירה או את החשוד. מטרת ההליך לתת לנאשם הזדמנות להימנע מהכתם שבהרשעה, תוך קבלת תוצאה מידתית.

 

תנאי סף לתחולת הסדר מותנה

המחוקק קבע מספר תנאי סף נדרשים לשם עריכת הסדר מותנה עם חשודים. תנאי ראשון הוא שלגבי המעשים שבוצעו, התובע סבור כי העונש המתאים בעבורם אינו של מאסר בפועל. תנאי שני שלחשוד לא יהיה בעל עבר פלילי בחמש השנים האחרונות שלפני ביצוע העבירה.  תנאי שלישי הוא שלא יהיו מעשים אחרים התלויים ועומדים שביצע הנאשם שיישארו מחוץ להסדר.

 

הסדר מותנה להליך מהיר ויעיל

לסיכום, הסדר מותנה מיועד לעבירות קלות יחסית והחתימה על ההסכם מאפשרת לחסוך זמן יקר של בית המשפט, התביעה ושאר רשויות החוק. ההסדר יכול להיות על עבירה מופחתת, כאשר הנאשם מקבל על עצמו להכיר בביצוע העבירה ולהביע חרטה על מעשיו. האינטרס הציבורי של הכרה בעבירה והוודאות של תוצאות ההליך מצדיקים במקרים רבים את העדפת אפשרות זו.

חוֹק

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
טינטון
עריכת דין
3 גורמים שיכולים לגרום לטינטון באוזן

אנשים הסובלים מבעיות רפואיות שונות, יכולים לממש את זכויותיהם באמצעות הגשת תביעות נזיקין כנגד מספר גורמים, כמו המוסד לביטוח לאומי וחברות הביטוח ולקבל פיצויים בהתאם. אחת מהבעיות הרפואיות המטרידות והנפוצות

הורות משותפת
עריכת דין
כיצד ניגש להסכם הורות משותפת?

אם אתם רוצים לדעת כיצד לחתום על הסכם הורות משותפת – הגעתם למקום הנכון! במאמר זה נסביר את כל השלבים והדברים שצריך לקחת בחשבון לפני שמגיעים לכתוב הסכם הורות משותפת.

עורך דין ביטוח לאומי מי צריך אחד ומדוע?
עריכת דין
עורך דין ביטוח לאומי מי צריך אחד ומדוע?

ברגעים קשים כמו תאונות דרכים, תאונות עבודה, מגבלות פיזיות שונות הנובעות ממחלות סבוכות ועוד, יש צורך להגיש תביעה נגד הביטוח הלאומי. קביעותיו של הביטוח הלאומי יקבעו את מידת התמיכה של

מעשים מגונים לפי החוק
עריכת דין
מה זה מעשים מגונים לפי החוק?

החוק מגדיר מעשה מגונה כמעשה שנועד לשם גירוי, ביזוי או סיפוק מיני, שנעשה ללא הסכמה בוגרת של אחד הצדדים. העונש על עבירה של ביצוע מעשים מגונים יכול להגיע למאסר של

מאזניים
עריכת דין
מתי ניתן לקבל ייפוי כוח מתמשך?

ייפוי כוח מתמשך מאפשר לכל אדם בגיר לקבוע על ידי מי וכיצד יטופלו ענייניו בעתיד כאשר הוא כבר לא יוכל לטפל בענייניו בעצמו. על מנת שהייפוי כוח ייכנס לתוקף עקב

שופט מרכזי
עריכת דין
מתי תצטרכו נוטריון אמריקאי?

תרגום נוטריוני נועד לספק תוקף משפטי למסמכים המועברים משפת מקור אל שפת יעד. התרגום הנוטריוני משמש כמסמך תקף בפני עצמו ורק נוטריון בעל רישיון מורשה להפיקו.  תרגומים נוטריוניים נחלקים לכאלה