טרשת עורקים- איך היא נוצרת וכיצד ניתן למנוע

טרשת עורקים מתפשטת בכלי דם והיא הגורם המרכזי לתחלואה ותמותה בכל העולם המערבי, כאשר כל שנה 16 מיליון אנשים נפטרים מסיבוכי המחלה כמו שבץ מוחי או התקפי לב.

כאמור, טרשת עורקים היא מחלה של כלי הדם והיא מתפתחת בהדרגתיות, כאשר ההחמרה נובעת בעקבות דלקות שנוצרות בדפנות העורקים או הורידים הגדולים.

במידה והיא מופיעה בכלי הדם באיבר מסויים, זה מגדיל את הסיכוי להתהוות בכלי דם של איברים נוספים.

הטרשת יכולה להיות בעורקים כליליים- מספקים חמצן ללב או עורקי תרדמה- מספקים חמצן למוח, כאשר הסוג השני נפוץ יותר.

טרשת עורקים

 

כלי דם

 

איך נוצרת טרשת עורקים

כאמור, טרשת עורקים מתפתחת בהדרגתיות, כאשר כלי הדם נעשים צרים יותר בעקבות הצטברות שומנים (פלאק) בדפנות הפנימיים. השומנים מצטברים במשך הרבה שנים, כבר מהילדות, עד לכדי חסימה של כלי הדם בגיל מאוחר יותר, המופיעה בפתאומיות ללא סימנים מוקדמים. הטרשת מפסיקה את זרימת הדם באיבר בו נמצא כלי הדם ופוגעת בו, למשל, התקף לב בעקבות הפסקת הזרימה של הדם בעורק שמספק דם ללב או אירוע מוחי, בעקבות הפסקת הזרימה של הדם בעורק שמספק דם למוח.

 

תסמיני המחלה

אם הטרשת נמצאת בכלי דם שמספקים דם ללב, התסמינים יהיו בזמן מאמץ בהתאם: כאבים, קוצר נשימה, חולשה והזעה בזמן מאמץ. התסמינים כאמור מורגשים יותר בזמן מאמץ אך יכולים גם להופיע במנוחה. הכאבים יכולים להקרין גם לידיים (בעיקר בכתף שמאל), לגב או ללסת תחתונה. אם הטרשת נמצאת בכלי דם שמספק דם למוח, שוב, התסמינים יהיו בהתאם: שיתוק או חולשה בפנים וברגליים, קושי בהליכה, דיבור או ראייה. בנוסף, התסמינים יהיו רק בצד אחד בגוף, ימין או שמאל. מקום הטרשת במוח קובע את התסמינים, לדוגמה, פגיעה באזור הדיבור תשבש את הדיבור, פגיעה באזור מוטורי תשבש את יכולת הנעת הגפיים או פגיעה באזור הראייה תשבש את שדה הראייה. באם הטרשת נמצאת בעורקים שברגליים אנו נרגיש כאבים בשוקיים או נחווה צליעה בזמן הליכה.

 

כיצד ניתן למנוע את טרשת העורקים

ישנם גורמי סיכון שכיחים לטרשת העורקים: שומן דם ברמות גבוהות, סכרת, לחץ דם גבוה, מחלת לב במשפחה הקרובה, עישון והשמנת יתר. אמנם הסיכון גדל עם הגיל- גברים מבוגרים מ-45 שנים ונשים מבוגרות מ 55 שנים ואין לנו שליטה על כך, את שאר גורמי הסיכון המפורטים כן ניתן למנוע באמצעות שינוי הרגלי אורך החיים: שמירה על משקל תקין בעזרת דיאטה מאוזנת ופעילות גופנית והימנעות מעישון. בנוסף, יש גם טיפולים תרופתיים במחלות של לחץ דם גבוה, סכרת או רמות גבוהות של שומן בדם. אפשר גם לקחת תוספי מזון טבעיים שמעכבים את ההתפתחות של טרשת העורקים, כמו למשל https://the123licorich.co.il.

 

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
מרפאת השתלות שיער
בריאות
איך בוחרים מרפאה להשתלת שיער?

נשירת שיער היא תופעה היכולה להשפיע באופן משמעותי על הביטחון העצמי והרווחה הכללית של האדם. למרבה המזל, הליכי השתלת שיער צצו כפתרון אמין לשיקום צפיפות השיער ושיפור המראה. עם זאת,

האם סיגריה אלקטרונית נחשבת בריאה יותר
בריאות
האם סיגריה אלקטרונית נחשבת בריאה יותר?

עישון הוא הרגל מסוכן הגורם למגוון רחב של בעיות בריאות, כולל סרטן ריאות, מחלות לב ובעיות נשימה. בעוד הפסקת עישון היא הדרך הטובה ביותר להפחית את הסיכונים הללו, מעשנים רבים

מחלות
בריאות
10 מחלות אשר מזכות בפטור ממס הכנסה

פטור ממס הכנסה הוא פטור משמעותי, המאפשר למקבל הפטור להגדיל באופן מעשי ומיידי את ההכנסות שלו. למרות שמדובר בפטור שעשוי להיות נחשק על ידי רבים, רק אנשים במצב בריאותי חמור,