האם אפשר לבצע חשיפה לכלב מבוגר?

נכון שאומרים על ילדים צעירים שהם "כמו ספוג" מבחינת יכולת קליטה ולימוד של דברים חדשים? ובכן, הדבר נכון פי כמה לגבי גורים. גור בן שלושה שבועות בערך הוא יצור קטן וחמוד במיוחד שנלהב ללמוד, לגלות, לשחק ולנסות כמעט כל דבר, כמעט כל הזמן. אבל גורים צעירים כל כך אינם באמת מוכנים ומתאימים לסוגי חשיפה רבים, בגלל שאינם מחוסנים עדיין.

בנוסף, כלבים רבים לא זוכים לגדול במקום שבו יודעים, מסוגלים ורוצים לאלף אותם באמצעות חשיפה. לכן, ממש כמו בני אדם, שלומדים דברים חדשים בבגרותם, גם כלבים מבוגרים יכולים ללמוד בעזרת חשיפה. וכן, סביר להניח שכמו בני אדם, זה גם ייקח להם קצת יותר זמן מאשר לילדים ולגורים.

 

מה זה חשיפה ובשביל מה זה טוב?

חשיפה היא התהליך בו אנחנו מציגים לגור כלבים את העולם, כדי שיוכל לחוש בטחון כאשר ייתקל שוב בדברים אליהם נחשף. לדוגמה, אם ניתן לגור כלבים לפגוש, להתעניין ולרחרח אנשים בכל הגילאים, המינים והגבהים, הוא יוכל להתמודד עם אדם זר לו שנכנס אל הבית.

גור שנחשף רק לנשים או רק למבוגרים, עלול לפחד כאשר ייתקל לראשונה בגבר או בילד וכלב מפחד עלול להפוך לכלב תוקפני במהירות רבה. במקרים כאלה, כדאי להתייעץ עם בעלי מקצוע כדוגמת המאלפים מבית שמש

 

חשיפה מקצועית לכלבים מקצועיים

חשיבות החשיפה היא הסיבה שבגללה מוצמדים גורים שמיועדים לתפקידי תמיכה ונחייה לסטודנטים צעירים, מתוך הבנה שאורח החיים הסטודנטיאלי, שופע הפעילויות, החוויות והאנשים, יאפשר לגור חשיפה מקיפה יותר כדי לאפשר לכלב לחוש בטחון ולמלא את תפקידו בנאמנות גם מול הסחת דעת.

 

חשיפה לכלבים בוגרים

פעמים רבות, אנחנו מאמצים כלב בוגר ותוהים האם העובדה ש"פיספסנו" את תקופתו כגור קטן ונוח לחשיפה, מבטיחה שלא נוכל להביא למצב שבו אנו חיים בנוחות עם כלב ולא נאלצים להתמודד עם כלב מפוחד או מאיים? ובכן, התשובה היא לא – גם אם תהליך הלמידה של כלב בוגר בעקבות חשיפה יהיה איטי ומסובך יותר מאשר אצל גור וייתכן שלא יגיע להצלחה שאפשרית בתהליכים דומים עם גורים אבל ללא ספק ניתן ללמד כלב בוגר בעזרת חשיפה.

 

חשיפה כאמצעי לימוד או כאמצעי טיפול

כמו כן, תהליך האימוץ עצמו, המעבר אל בית חדש, גם הוא פותח חלון הזדמנויות של תקופת ההסתגלות לבית החדש, בחלון ההזדמנויות הזה ניתן לאלף את הכלב וכן ללמד אותו בעזרת חשיפה. כלב בוגר שמגיע לבית חדש ולמשפחה חדשה, מגיע תמיד עם מטען היסטורי ובמקרים מסוימים אנחנו לא יודעים מה עבר עליו בתקופת הגורות.

 

חשיפה למניעת חרדה

כאשר אנחנו נתקלים בהתנהגות לא רצויה אצל כלב בוגר, ניתן להשתמש בתהליך החשיפה גם כאמצעי לטיפול בחרדה ולייצוב תחושת בטחון. חשיפה היא גם אמצעי לטיפול בחרדה אצל בני אדם. חשיפה מקצועית, הדרגתית ומבוקרת למקום, לאדם או לחוויה מעוררת החרדה, עשויה להביא להקלה בחרדה ואף להעלמתה ממש, לטובת חיים משותפים ונעימים.

כלב בוגר

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
מיטת כלב
בעלי חיים
5 פרמטרים חשובים לבחירת מיטה לכלב

בגידול כלב, מיטה היא פריט שאנחנו לא תמיד נותנים עליו את הדעת. בתור בעלים של כלב, ההדרכה והטיפים שאתם מקבלים נוגעים בעיקר לאוכל ולבריאות הכללית של הכלב, אולם כדאי לדעת

לקנות לפני אימוץ חתול
בעלי חיים
איזה ציוד חשוב לקנות לפני שמאמצים חתול?

מי שמתכנן לאמץ חתול בקרוב, צריך לדעת כי עליו להכיר תחילה את הציוד הבסיסי שצריך להיות בביתו טרם הגעתו של היצור הפרוותי. שוחחנו עם מי שאימצו לאחרונה חתולים גורים ובוגרים

צעצועי כלבים
בעלי חיים
לפי הגודל: כך תקנו צעצועים שיתאימו לכלבכם

רבים תוהים מדוע הכלבים שלנו כל כך אוהבים צעצועים. צעצועים לכלבים מספקים גירוי, בידור ודרך לחבר הפרוותי שלנו ליצור איתנו קשר. עם זאת, לא כל הצעצועים מיוצרים באופן שווה. ישנם