חוות דעת רפואית משפטית נוירולוגית – מהי ואיך משיגים אותה?

נוירולוגיה היא ענף בתחום הרפואה המוקדש לחקר וטיפול במערכת העצבים: מערכת אשר שולחת פקודות מהמח ומחוט השדרה לכל חלקי הגוף. בהתאם, בעיות נוירולוגיות נחשבות לבעיות קשות עם השפעה כרונית. במאמר הבא נעסוק בחוות דעת משפטית נוירולוגית ונסביר איך משיגים אותה.

 

מהי חוות דעת משפטית נוירולוגית?

חוות דעת רפואית משפטית היא למעשה עדות מומחה של רופא רלוונטי המוצגת בבית משפט ומסבירה מצב רפואי רלוונטי לתביעה: אבחון, חומרה, היסטוריה רפואית, הוכחת סיבתיות בין אירוע אחד לבעיה הרפואית וכדומה. כל חוות דעת רפואית משפטית ניתנת אך ורק על ידי רופא מומחה לתחום. חוות דעת אלו נידונות בתביעות משפטיות שונות, כמו למשל תביעות רשלנות רפואית, תביעות מול חברות הביטוח, תביעות אובדן כושר עבודה ועוד (לסקירה מלאה ומפורטת של הנושא הרפואי משפטי, מוזמנים לגלוש לכתובת https://www.forum-md.co.il).

במקרה הנוירולוגי, חוות דעת משפטית תידון בבעיות נוירולוגיות שקרו לנתבע (בעיות אלו קשורות לרוב בתפקודי מח, זיכרון, תפיסה, שפה וכיוצא בזה). בעיות בתחום זה הן לרוב כרוניות ובעלות השפעה דרמטית על מהלך החיים הסדיר. חוות דעת נוירולוגית בבית המשפט תתייחס לצרכים וטיפולים נדרשים של החולה, אבחון מלא של החולה והשפעות המחלה על תפקודיו בכל התחומים, הבאת סימוכין רפואיים ומדעיים למצב וחיזוק הקשר הסיבתי שהוביל לבעיה האמורה (הוכחת פגיעה).

 

איפה משתמשים בחוות דעת זאת?

חוות דעת רפואית משפטית נוירולוגית רלוונטית לרוב עבור תביעת רשלנות רפואית. רשלנות זאת יכולה לבוא לידי ביטוי בכל מיני היבטים של התהליך הרפואי, החל מהתנהלות לא נכונה של הרופא המטפל (טיפול לקוי, אבחון לא מספק וכיוצא בזה) ועד לבעייתיות ורשלנות במעטפת הרפואית (התנהלות בית החולים, אחיות, תנאי אשפוז וכך הלאה).

סוג תביעה נוספת בה נעשה שימוש בחוות דעת זאת הוא בתביעות מול מוסדות הביטוח השונים: הביטוח הלאומי, חברות הביטוח הפרטיות או שב"ן, שירותי הבריאות המורחבים של קופות החולים. תביעות אלו נועדו בשביל לקבל מהביטוח קצבה מתאימה וטיפול נאות לבעיה הנוירולוגית שהתעוררה. בנוסף, תביעה רלוונטית נוספת היא תביעה הקשורה באובדן הכנסה או אובדן כושר עבודה כתוצאה מהלקות הנוירולוגית. הוכחת הקשר בין התפקוד הנוירולוגי לכושר התעסוקה רלוונטית להשגת קצבה ראויה למקרה הבריאותי.

 

היכן משיגים חוות דעת נוירולוגית?

חוות דעת משיגים רק אצל בעל מקצוע אשר צבר ניסיון מספק בשני התחומים: נוירולוגיה ומשפט. ראשית, חובה שנותן חוות הדעת יהיה רופא מומחה לנוירולוגיה, אדם וותיק ומנוסה בתחום אשר צבר ידע מקצועי ראוי בשביל להעניק חוות דעת נכונה ומסומכת. עניין חשוב נוסף הוא היכולת המשפטית של המומחה. רצוי שהמומחה יכיר את האופן בו מתנהלות תביעות רשלנות רפואית, ויידע לכתוב מסמך מנומק המתאים לשפת בית המשפט. כמו כן חשוב שידע לתת הופעה מכובדת בבית המשפט אשר תסייע להגן על עמדתו.

חוות דעת רפואית נוירולוגית

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
מחלות
בריאות
10 מחלות אשר מזכות בפטור ממס הכנסה

פטור ממס הכנסה הוא פטור משמעותי, המאפשר למקבל הפטור להגדיל באופן מעשי ומיידי את ההכנסות שלו. למרות שמדובר בפטור שעשוי להיות נחשק על ידי רבים, רק אנשים במצב בריאותי חמור,

איש שזקוק לעזרה
בריאות
איך לטפל בחרדה בצורה מושכלת

בשנים האחרונות ישנה עליה במודעות למחלות ותסמיני הנפש, חשיבותם, ודרכי הטיפול בהם. כמובן שאנחנו חווים מצבים בריאותיים פיזיים קשים, אך לא מעטים מהם הוכחו בתור תופעות לוואי של מחלות נפש

חלק בגוף האדם
בריאות
טיפול באופטיון – האם הטיפול באמת יעיל

האופטיון היא לא תרופה, אין תופעות לוואי בשימושה ולמרות זאת הפיתוח ישראלי בדמות הקסדה שנלחמת בסרטן מוח על ידי שימוש בשדות חשמליים, מאריכה משמעותית את חייהם של החולים בגליובלסטומה בהרבה