חברים יעידו: כל הסימנים שכדאי לשים אליהם לב במידה שחושדים שחבר מכור לקוקאין!

חברים טובים, שמבלים זמן רב ביחד או מכירים לאורך שנים, שמים לב בדרך כלל כאשר חלים שינויים בהתנהגות ובמראה של חבריהם. לפעמים השינויים האלה הופכים לסימנים מדאיגים ואתם חושדים וחוששים שחבריכם מכור לקוקאין. במקרה כזה, חשוב לא רק לשים לב אלא גם לפעול: לתמוך בו ללא שיפוטיות ולעודד אותו לבקש עזרה כדי למצוא טיפול מתאים. הנה כמה מהסימנים המדאיגים

 

  • שינויים במראה הפיזי

קוקאין הוא סם ממריץ והוא גורם למשתמשים בו להיות בעלי תיאבון מופחת ואנרגיה רבה לתנועה, לכן אחד הסימנים הפיזיים של שימוש בקוקאין הוא ירידה במשקל, ללא הסבר רפואי או חברתי. פעמים רבות ניתן להבחין גם בסימנים פיזיים של השימוש עצמו: שאריות אבקתיות באזור הנחיריים, דימומים מהאף, סימני הזרקה מרובים או כוויות על השפתיים כתוצאה מעישון.

בנוסף, ניתן להבחין בהשפעות של שימוש עכשווי בקוקאין כמו הזעה מרובה או אישונים מורחבים במיוחד. שינויים כאלה במראה הפיזי יכולים להצביע על הצורך בהתגייסות לטובת גמילה מקוקאין.

שינויים במראה הפיזי

  • קושי בשמירה על לוח זמנים ושגרה

התמכרות לקוקאין אינה תחביב, מדובר באורח חיים שמשפיע על כל תחומי החיים.

מכור לקוקאין מתקשה להתחייב לפגישות, לקבוע אירועים, לשמור על שגרה או לעמוד בלוחות זמנים, משום שהתמכרות לקוקאין היא גנבת משאבים כמו זמן – כדי לשמור על התמכרות פעילה צריך להשיג את הסם, באופן לא חוקי או לבצע פעילות לא חוקית אחרת, כדי להשיג כסף עבור קוקאין, השימוש עלול להוביל לפציעה שיש לטפל בה וגם התנהגויות אחרות כמו אימפולסיביות, שמשבשת גם היא כל סיכוי לשמירה על לוח זמנים.

 

  • התבודדות או סביבה חברתית שונה

קוקאין והשלכותיו נראים אחרת אצל כל משתמש או מכור, יש רבים שיפנו להתבודדות, לאחר תקופה ארוכה של שימוש בסם שעלולה להוביל לדיכאון. יש מכורים שבוחרים בהתבודדות בגלל חרדה או בגלל תגובות הסביבה אליהם.

במקביל, ישנם מכורים שאמנם ימנעו מחברתם ומתקשורת עם בני משפחתם וחבריהם אבל כן ישתלבו בסביבה חברתית חדשה, לעתים קרובות מדובר בסביבה של משתמשים נוספים בסמים, פושעים שמספקים לו מפלט מצורך להתנהג באופן מסוכן ולא צפוי או אנשים שבסיס הקשר שלהם הוא מיני, בגלל העוררות המינית שגורם קוקאין.

  • שקרים, הסתרה, זעם וחרדה

כמו השינויים במראה של המכור לקוקאין, גם את השינויים ההתנהגותיים קשה לפספס – שני נושאים נפוצים מאוד הם שקרים, הכחשה, התגוננות או הסתרה מקרובים כדי להסתיר את ההתמכרות או את מצבם וכן התפרצויות רגשיות, בשל הצטברות של מקורות מעוררי סטרס, בעיקר התפרצויות זעם, שעלולות להפוך להתפרצויות שכוללות גם התנהגות אלימה.

 

לסיכום

להתמכרות לקוקאין עלולות להיות השלכות חמורות, כולל נזק בריאותי נרחב ולעתים, אף מוות. לכן חשוב, במקרה בו מזהים סימנים להתמכרות אצל אדם אהוב, לשוחח איתו ולהציע לו סיוע בתהליך הגמילה.

חברים יעידו כל הסימנים שכדאי לשים אליהם לב במידה שחושדים שחבר מכור לקוקאין!

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
עולם השידוכים
כללי
האם יש שידוכים גם למעמד הגבוה?

בעידן הדיגיטלי, בו קשרים חברתיים נוצרים בקלות דרך מסכים, עולם השידוכים עובר טרנספורמציה משמעותית. לצד אפליקציות ההיכרויות והאתרים הרבים, משרדי שידוכים ממשיכים לתפקד כשחקן מרכזי בחיפוש אחר אהבה, תוך התמקדות

הבית החיצוני
כללי
5 רעיונות לשיפור המראה החיצוני של הבית

שיפור המראה החיצוני של הבית לא רק מגביר את האטרקטיביות שלו, אלא גם יכול להגדיל משמעותית את ערך השוק שלו ולספק תחושת גאווה וסיפוק לבעלי הבית. בין אם מתכננים למכור

5  דברים שיקלו על פרוייקט השיפוצים של הבנין
כללי
5  דברים שיקלו על פרוייקט השיפוצים של הבנין

שיפוץ בניין, יכול להיות מאמץ מורכב ומאתגר. עם זאת, עם האסטרטגיות והכלים הנכונים, התהליך יכול להפוך להרבה יותר חלק ויעיל. במאמר אינפורמטיבי זה, נציג בפניכם חמישה גורמים מרכזיים שיכולים להפוך

איך לבחור את רופא השיניים המושלם
כללי
איך לבחור את רופא השיניים המושלם

טיפולי שיניים הם חלק ממכלול המאמצים שאנו עושים לשמירה על הבריאות. על מנת לטפל בשיניים כמו שצריך חשוב לא רק לשמור על היגיינת הפה, אלא גם לבחור רופא שיניים מושלם.

מתי כדאי לפנות לסוכנות לביטוח פנסיוני
כללי
מתי כדאי לפנות לסוכנות לביטוח פנסיוני?

ביטוח פנסיוני הוא חלק בלתי נפרד כאשר מתכננים לפרוש מהעבודה. חשוב לתכנן את הפרישה ולהבין מה מצפה לכם. המאמר יפרט מתי כדאי לפנות לסוכנות ביטוח פנסיוני   במה עוסקת הסוכנות