האם יש צורך להתכונן לשימוע לפני פיטורים?

פיטורים מהעבודה הוא הליך לא נעים, לא לעובד ולא למעסיק.

מבחינת החקיקה, דיני עבודה אלו הדינים מהם אנו למדים על זכויותיהם וחובותיהם של העובדים ושל המעסיקים כאחד.

בכל הנוגע לפיטורים, מנסים דיני העבודה לקבוע איך לבצע הליך זה בצורה בה הפגיעה תהיה מינימלית.

שימוע הוא אחד מן הדרכים בהם השתמש בית הדין לעבודה כדי לרכך את המכה על העובד, כאשר לאחריו יש עדיין לעובד אפשרות לחזור אל העבודה.

 

מה זה שימוע לפני פיטורים?

זכות השימוע משמעה כי לכל עובד אשר מעסיקו מעוניין לפטרו תינתן האפשרות להשתתף בפגישת שימוע. בפגישה זו יסביר המעסיק לעובד את הסיבות בגינן הוא מעוניין להפסיק את עבודתו ובמהלכה אף תינתן לעובד האפשרות להגן על עצמו ולהסביר למה עליו להמשיך לעבוד במקום העבודה.

על פגישת השימוע להתקיים לפני קבלת החלטה סופית בעניינו של העובד, זאת כדי שלעובד תהיה אפשרות ממשית להשפיע על ההחלטה בעניינו.

 

האם יש להתכונן לשימוע?

התשובה לכך היא כן. כאמור, הליך השימוע נועד לאפשר לעובד להגן על עצמו מפני החלטת הפיטורים.

לכן במידה ומזמנים עובד לפגישת שימוע, מומלץ לו קודם על להתייעץ עם עורך דין לענייני עבודה https://liatfaigel-law.co.il/עורך-דין-דיני-עבודה/פיטורים/שימוע-לפני-פיטורים באשר לזכויותיו במסגרת ההליך.

מומלץ לעובד לנסות לחשוב מה הסיבות שיכולות להיות בגינן המעסיק ירצה לפטרו ולחשוב איך ביכולתו להגן על עצמו ולשנות את דעת המעסיק בכל הנוגע לעתיד.

 

איך נראה הליך השימוע?

הליך שימוע תקין מבחינה משפטית כולל בתוכו מספר תנאים:

 

הודעה בכתב

ההודעה על השימוע צריכה להימסר אל העובד בכתב. על המכתב לכלול את הנימוקים לסיבה בגינה הוזמן העובד לשימוע.

 

זמן סביר

הזימון והשימוע צריכים להתקיים בפער של זמן סביר אשר יאפשר לעובד להתכונן כמו שצריך.

 

החלטה לאחר השימוע

כאמור, קבלת החלטת המעסיק בגין העובד צריכה להתקיים רק לאחר התקיימות השימוע. במידה והמעסיק מקבל את ההחלטה קודם לכן, אין שום טעם מבחינה רעיונית בקיומו של ההליך. המעסיק צריך לבוא אל פגישת השימוע ולהקשיב לטיעוניו של העובד ורק לאחר מכן לקבל החלטה בעניינו.

 

תיעוד בפרוטוקול

על כל פגישות השימוע להיות מתועדות, כולל כל חלקי הפגישה ותגובתו של העובד. בסיום השימוע העובד יחתום על הפרוטוקול ויקבל עותק ממנו.

 

זכות הייצוג

לכל עובד יש זכות להיות מיוצג על ידי עורך דין אל מול המעסיק בפגישת השימוע. הייצוג יכול להיות על ידי נציג וועד העובדים במקום עבודה בו מתקיים וועד כזה או על ידי עורך דין המומחה בדיני העבודה.

 

עובדי קבלן

ישנו תנאי מיוחד לעובדי קבלן האומר כי בשל האופן הייחודי של תנאי העסקה לעובדים אלו. הן משתמש השירות והן המעסיקים צריכים לבצע את השימוע.

 

שימוע לפני פיטורין - אילוסטרציה

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
מעשים מגונים לפי החוק
עריכת דין
מה זה מעשים מגונים לפי החוק?

החוק מגדיר מעשה מגונה כמעשה שנועד לשם גירוי, ביזוי או סיפוק מיני, שנעשה ללא הסכמה בוגרת של אחד הצדדים. העונש על עבירה של ביצוע מעשים מגונים יכול להגיע למאסר של

מאזניים
עריכת דין
מתי ניתן לקבל ייפוי כוח מתמשך?

ייפוי כוח מתמשך מאפשר לכל אדם בגיר לקבוע על ידי מי וכיצד יטופלו ענייניו בעתיד כאשר הוא כבר לא יוכל לטפל בענייניו בעצמו. על מנת שהייפוי כוח ייכנס לתוקף עקב

שופט מרכזי
עריכת דין
מתי תצטרכו נוטריון אמריקאי?

תרגום נוטריוני נועד לספק תוקף משפטי למסמכים המועברים משפת מקור אל שפת יעד. התרגום הנוטריוני משמש כמסמך תקף בפני עצמו ורק נוטריון בעל רישיון מורשה להפיקו.  תרגומים נוטריוניים נחלקים לכאלה

דיני ירושה
עריכת דין
איך להימנע מסכסוכים משפחתיים ומאבקי ירושה?

אין דבר יותר חשוב ממשפחה. אלו האנשים שהולכים איתנו את כברת הדרך המשמעותית ביותר מהרגע שנולדנו עד הנשימה האחרונה. אבל… מה קורה אחר כך?לפעמים, מוות של אחד מבני המשפחה מקרב

עורך דין אזרחי
עריכת דין
במה עו"ד פלילי שונה מעו"ד אזרחי?

עריכת הדין נחשב למקצוע נרחב ביותר בגלל שהוא כולל תחתיו תחומים מגוונים. למשל, מקרקעין, משפחה, תחום אזרחי ופלילי ועוד. בעקבות התעניינות רבה שנראתה בקרב גולשים ברשת שנגעה לתחומים אלו, החלטנו