האם יש צורך להתכונן לשימוע לפני פיטורים?

פיטורים מהעבודה הוא הליך לא נעים, לא לעובד ולא למעסיק.

מבחינת החקיקה, דיני עבודה אלו הדינים מהם אנו למדים על זכויותיהם וחובותיהם של העובדים ושל המעסיקים כאחד.

בכל הנוגע לפיטורים, מנסים דיני העבודה לקבוע איך לבצע הליך זה בצורה בה הפגיעה תהיה מינימלית.

שימוע הוא אחד מן הדרכים בהם השתמש בית הדין לעבודה כדי לרכך את המכה על העובד, כאשר לאחריו יש עדיין לעובד אפשרות לחזור אל העבודה.

 

מה זה שימוע לפני פיטורים?

זכות השימוע משמעה כי לכל עובד אשר מעסיקו מעוניין לפטרו תינתן האפשרות להשתתף בפגישת שימוע. בפגישה זו יסביר המעסיק לעובד את הסיבות בגינן הוא מעוניין להפסיק את עבודתו ובמהלכה אף תינתן לעובד האפשרות להגן על עצמו ולהסביר למה עליו להמשיך לעבוד במקום העבודה.

על פגישת השימוע להתקיים לפני קבלת החלטה סופית בעניינו של העובד, זאת כדי שלעובד תהיה אפשרות ממשית להשפיע על ההחלטה בעניינו.

 

האם יש להתכונן לשימוע?

התשובה לכך היא כן. כאמור, הליך השימוע נועד לאפשר לעובד להגן על עצמו מפני החלטת הפיטורים.

לכן במידה ומזמנים עובד לפגישת שימוע, מומלץ לו קודם על להתייעץ עם עורך דין לענייני עבודה https://liatfaigel-law.co.il/עורך-דין-דיני-עבודה/פיטורים/שימוע-לפני-פיטורים באשר לזכויותיו במסגרת ההליך.

מומלץ לעובד לנסות לחשוב מה הסיבות שיכולות להיות בגינן המעסיק ירצה לפטרו ולחשוב איך ביכולתו להגן על עצמו ולשנות את דעת המעסיק בכל הנוגע לעתיד.

 

איך נראה הליך השימוע?

הליך שימוע תקין מבחינה משפטית כולל בתוכו מספר תנאים:

 

הודעה בכתב

ההודעה על השימוע צריכה להימסר אל העובד בכתב. על המכתב לכלול את הנימוקים לסיבה בגינה הוזמן העובד לשימוע.

 

זמן סביר

הזימון והשימוע צריכים להתקיים בפער של זמן סביר אשר יאפשר לעובד להתכונן כמו שצריך.

 

החלטה לאחר השימוע

כאמור, קבלת החלטת המעסיק בגין העובד צריכה להתקיים רק לאחר התקיימות השימוע. במידה והמעסיק מקבל את ההחלטה קודם לכן, אין שום טעם מבחינה רעיונית בקיומו של ההליך. המעסיק צריך לבוא אל פגישת השימוע ולהקשיב לטיעוניו של העובד ורק לאחר מכן לקבל החלטה בעניינו.

 

תיעוד בפרוטוקול

על כל פגישות השימוע להיות מתועדות, כולל כל חלקי הפגישה ותגובתו של העובד. בסיום השימוע העובד יחתום על הפרוטוקול ויקבל עותק ממנו.

 

זכות הייצוג

לכל עובד יש זכות להיות מיוצג על ידי עורך דין אל מול המעסיק בפגישת השימוע. הייצוג יכול להיות על ידי נציג וועד העובדים במקום עבודה בו מתקיים וועד כזה או על ידי עורך דין המומחה בדיני העבודה.

 

עובדי קבלן

ישנו תנאי מיוחד לעובדי קבלן האומר כי בשל האופן הייחודי של תנאי העסקה לעובדים אלו. הן משתמש השירות והן המעסיקים צריכים לבצע את השימוע.

 

שימוע לפני פיטורין - אילוסטרציה

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
Investments
נדל"ן
מהו שכר טרחה עורך דין מקרקעין / נדל"ן?

עורך דין לענייני נדל״ן ומקרקעין הוא המפתח שלכם לעסקה בטוחה שקשורה לנדל״ן. עסקי הנדל״ן יכולים להיות בעלי חוקים נוקשים, לכן מאוד מומלץ להיוועץ בעורך דין לפני שחותמים על חוזים, במיוחד

פטיש של שופט
עריכת דין
מה העונש הצפוי על הטרדה מינית?

החוק למניעת הטרדה מינית, עודכן לאחרונה באופן משמעותי ב -1988. חוק זה חוקק מתוך רצון להגן על האזרחים מפני פגיעה בכבודם, גופם, שמירה על זכותם של כל האנשים על גופם

עריכת דין
רשלנות רפואית וקשר השתיקה של הרופאים

קשר שתיקה בין רופאים עלול למנוע משלל מקרים של רשלנות רפואית להגיע לכותרות ולעלות על סדר היום הציבורי. יתרה על כך, קיימים מקרים שבהם קשר השתיקה הזה אף פוגם ביכולת

עריכת דין
תקדימים והצלחות בתיקי אובדן כושר עבודה

תביעות אובדן כושר עבודה מול חברות ביטוח הן לא פשוטות: חברות הביטוח יעדיפו בדרך כלל למתוח את הזמן ולעכב את תשלומי הפיצויים כמה שיותר, או למצוא דרכים להימנע מתשלום לחלוטין.