איך מגדירים רשלנות רפואית והאם כל טעות נחשבת רשלנות

המונח רשלנות רפואית מתייחס להתנהגות החורגת מרף המקצועיות המצופה מגורם רפואי מוסמך, אשר גרמה לנזק למטופל.

יחד עם זאת, לא בכל מקרה שבו נגרם למטופל נזק כתוצאה מטיפול רפואי, ייחשב הטיפול כרשלני על פי דיני הנזיקין, באופן שיקנה למטופל שניזוק זכות לפיצוי.

 

יסודות הרשלנות

רשלנות מתגבשת מבחינה משפטית, כאשר אדם מבצע פעולה או נמנע מביצוע פעולה באופן שחורג מגבולות התנהגות סבירים. במידה שהתנהגות חריגה זו גרמה נזק לאדם מסוים, עשוי המזיק לחוב בפיצוי לטובת תיקון הנזק שנגרם. תביעת אדם בגין נזק שמקורו ברשלנות אפשרית ביחס לכל פעולה לרבות טיפול רפואי.

 

רשלנות רפואית

יישום הגדרת הרשלנות על עולם הרפואה, מחייב את הרופא או כל גורם רפואי אחר המעניק טיפול,   בסטנדרט מקצועי בו עליו לעמוד. במידה שאדם פנה אל רופא לצורך קבלת טיפול, הרופא המטפל נדרש להעניק לו טיפול מקצועי. טיפול החורג לרעה מרף המקצועיות המצופה מהרופא, ייחשב טיפול רשלני.  למידע נוסף בתחום זה, ניתן לפנות לאתר של עורך דין שמואל קשיוב.

 

טעות שאינה רשלנות

רפואה היא תחום הדורש מומחיות ויישום כללים שתפקידם לנווט את הרופא בניסיון להבין את הסיבות להופעתו של חולי מסוים. לעיתים, פעולה רפואית תיחשב בדיעבד כשגויה, אך לא בלתי סבירה. המבחן לסיווגה של פעולה שגויה כרשלנות היא חריגתה ממתחם שיקול הדעת הרפואי המוגדר כסביר בנסיבות העניין.

 

טעות המהווה רשלנות

במקרה שבו ניתן למטופל טיפול רפואי אשר בעקבותיו נגרם למטופל נזק ומקור הנזק הוא בהחלטה שגויה של הרופא המטפל, אשר ניתן לומר כי כל רופא סביר היה נמנע מלבצע אותה, ייחשב טיפול זה כטיפול רשלני. ראוי לציין כי גם אי מתן טיפול רפואי עשוי להיחשב כרשלנות במקרה שבו הרופא המטפל לא זיהה פרט אשר זיהויו בזמן היה מונע נזק רפואי שאירע לאחר מכן.

 

רשלנות רפואית הגובלת בפלילים

ניתן למתוח סקאלה הנוגעת לטיפולים רפואיים שגויים. בקצה האחד של הסקאלה יופיעו טיפולים אשר גרמו נזק אך מקורם אינו בהפעלת שיקול דעת רפואי בלתי סביר ועל כן לא ייחשבו כטיפולים רשלניים, ואילו בקצה השני של הסקאלה יופיעו מצבים בהם הטיפול הרפואי שניתן חרג בצורה קיצונית מאמות מידה של טיפול סביר וייחשב רשלני במיוחד.

מקרים אלו של רשלנות יוצאת דופן, לצד העובדה כי הם עונים על ההגדרה של רשלנות רפואית במובן הנזיקי המקים עילת תביעה אזרחית, עשויים להעמיד את הרופא הרשלן בפני הליך פלילי שעשוי להסתיים בעונשים חמורים הכוללים מאסר מאחורי סורג ובריח.

 

טיפול לא מוצלח הוא לא בהכרח טיפול רשלני

אדם הפונה לטיפול רפואי, מצפה מהרופא לקבל אבחון מקצועי ומדויק. הרופא מצדו נדרש לפעול על פי הסטנדרט המקצועי המחויב מאדם שהוסמך לרפואה. לצד זאת, ייתכנו מקרים מצערים בהם טיפול רפואי שניתן התברר בדיעבד כטיפול שאינו מיטבי עבור המטופל. המבחן לקביעה האם טיפול זה הוא רשלני הוא בשאלת סבירותן של ההחלטות שננקטו על ידי הרופא המטפל.

זכוכית מגדלת

 

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
טינטון
עריכת דין
3 גורמים שיכולים לגרום לטינטון באוזן

אנשים הסובלים מבעיות רפואיות שונות, יכולים לממש את זכויותיהם באמצעות הגשת תביעות נזיקין כנגד מספר גורמים, כמו המוסד לביטוח לאומי וחברות הביטוח ולקבל פיצויים בהתאם. אחת מהבעיות הרפואיות המטרידות והנפוצות

הורות משותפת
עריכת דין
כיצד ניגש להסכם הורות משותפת?

אם אתם רוצים לדעת כיצד לחתום על הסכם הורות משותפת – הגעתם למקום הנכון! במאמר זה נסביר את כל השלבים והדברים שצריך לקחת בחשבון לפני שמגיעים לכתוב הסכם הורות משותפת.

עורך דין ביטוח לאומי מי צריך אחד ומדוע?
עריכת דין
עורך דין ביטוח לאומי מי צריך אחד ומדוע?

ברגעים קשים כמו תאונות דרכים, תאונות עבודה, מגבלות פיזיות שונות הנובעות ממחלות סבוכות ועוד, יש צורך להגיש תביעה נגד הביטוח הלאומי. קביעותיו של הביטוח הלאומי יקבעו את מידת התמיכה של

מעשים מגונים לפי החוק
עריכת דין
מה זה מעשים מגונים לפי החוק?

החוק מגדיר מעשה מגונה כמעשה שנועד לשם גירוי, ביזוי או סיפוק מיני, שנעשה ללא הסכמה בוגרת של אחד הצדדים. העונש על עבירה של ביצוע מעשים מגונים יכול להגיע למאסר של

מאזניים
עריכת דין
מתי ניתן לקבל ייפוי כוח מתמשך?

ייפוי כוח מתמשך מאפשר לכל אדם בגיר לקבוע על ידי מי וכיצד יטופלו ענייניו בעתיד כאשר הוא כבר לא יוכל לטפל בענייניו בעצמו. על מנת שהייפוי כוח ייכנס לתוקף עקב

שופט מרכזי
עריכת דין
מתי תצטרכו נוטריון אמריקאי?

תרגום נוטריוני נועד לספק תוקף משפטי למסמכים המועברים משפת מקור אל שפת יעד. התרגום הנוטריוני משמש כמסמך תקף בפני עצמו ורק נוטריון בעל רישיון מורשה להפיקו.  תרגומים נוטריוניים נחלקים לכאלה