השפעת הקורונה: אבטלה בישראל ובאירופה

נגיף הקורונה תפס אותנו לא מוכנים.

אף אחד בעולם לא ציפה לסדר גודל נרחב כל כך של התפשטות הנגיף, ולכך שהוא יגרום למשבר כלכלי חריף במדינות רבות ברחבי העולם.

את התוצאה הישירה של התפשטות הנגיף ניתן לבחון בין היתר על ידי שיעורי האבטלה במדינות, ובייחוד האבטלה בקרב צעירים.

 

האבטלה בישראל בעקבות הקורונה

שוק העבודה בישראל ספג מהלומה קשה עקב התפשטות הנגיף והמדיניות של הממשלה בניסיון לצמצם את התחלואה. הטלת הסגר שהוטלה עם פרוץ המגפה בישראל שיתקה את רוב ענפי העבודה בישראל, וגם לאחר הסרתו מקומות עבודה רבים לא הצליחו להתאושש כלכלית – ונאצלו לסגור את שעריהן ולפטר את כל העובדים.

אחוזי האבטלה בישראל בתקופת הקורונה הגיעו לכ- 20 אחוזים (יש האומרים שיותר, יש האומרים שפחות). כלומר, בערך חמישית מכוח העבודה שקיים בישראל נמצא ללא עבודה. אלו מהווים כמיליון עובדים שהוצאו לחל”ת או פוטרו מעבודתם.

רבים מאותם מיליון מובטלים עדיין לא הצליחו למצוא עבודה חדשה, ומתקיימים מקצבת דמי אבטלה של ביטוח לאומי (במידה והם זכאים לקבלה כמובן, דבר שאינו מובן מאליו).

 

האבטלה באירופה בעקבות הקורונה

המשבר הכלכלי הקשה לא פסח גם על מדינות אירופה. עם פרוץ הנגיף ננקטו צעדי סגר דומים לאלו שהונהגו בישראל, אך לאחר מכן המדיניות הכלכלית של אירופה לקחה כיוון שנה. חלק מהממשלות החליטו לעזור למקומות העבודה בתשלום המשכורת החודשית לעובדים, על מנת לוודא כי הם לא יפוטרו.

מדיניות זו סייעה לבלום את העלייה באחוזי האבטלה באירופה, שכעת עומדים על מספר חד ספרתי (סביבות 7 אחוזי אבטלה, נכון לחודש יולי 2020). עם זאת, צעירים רבים ברחבי היבשת עדיין לא חזרו לשוק העבודה.

 

בעיה עולמית – מובטלים מעדיפים להישאר מובטלים

גם בישראל וגם באירופה ישנם דיווחים רבים על מובטלים (בעיקר צעירים), שלא מעוניינים לחזור לשוק העבודה – אלא להמשיך ולהתקיים מדמי האבטלה שהם מקבלים.

כדי להתמודד עם תופעה זו, במדינות רבות באירופה החליטו על מודל כלכלי בו לא משולמים דמי אבטלה, אלא מוענקים תמריצים למעסיקים על מנת לא לפטר את עובדיהם – וגם עובד שנשלח לחופשה בבית אינו מוגדר “מובטל”, אלא ממשיך לקבל חלק מהמשכורת אותה הוא קיבל כשעבד.

נכון לכתיבת שורות אלו, בישראל טרם מצאו דרך להתמודד עם בעיה זו – וייתכן ששוק העבודה עתיד להצטמצם בעקבות כך בשנים הבאות.

 

איבדתם את עבודתכם? בואו למצוא עבודה חדשה דרך החברה המובילה בעולם

אם אתם מובטלים ומעוניינים לחפש עבודה חדשה, עם משכורת טובה ותנאים נוחים – תוכלו להיעזר בחברת אדקו ישראל – הנציגה הרשמית של חברת אדקו העולמית, שמתמחה בכל תחום משאבי האנוש.

מלבד חיפוש עבודה וגיוס עובדים לחברות מצליחות, החברה מציעה שירותים נוספים לעסקים – כמו מיקור חוץ, פיירול ושירותי השמה גלובליים.

 

כיסים רקים

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
גוף האדם
בריאות
איך להתמודד עם כאב באמצעות NLP

כאב הוא חלק משמעותי ולעיתים בלתי נמנע מהחיים. לפעמים הוא חריף, חד ומקומי, ופעמים אחרות, הוא יכול להיות כרוני ומפושט לכאורה. לפעמים הכאב הוא פיזי, ולעיתים הוא פסיכולוגי או רגשי.

מתנות קטנות שיחרטו רגעים גדולים
אירועים
מתנות קטנות שמזכירות רגעים טובים

אירועים חשובים, משמעותיים ומשמחים תופסים מקום חשוב בחיינו, שכן הם הזכרונות המשמעותיים שהולכים איתנו ומניעים אותנו קדימה. לאחר היציאה שלנו מהסגרים של הקורונה, ובהגיענו לתקופת הקיץ, אירועים שמחים ומשמעותיים הולכים